Kto som

Zákon o obecnom zriadení č. 369/1990, § 4, odsek 3, písmeno h):

Obec pri výkone samosprávy najmä utvára a chráni zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chráni životné prostredie

Na Žitnom ostrove žijem 7 rokov. Som hrdá mama, manželka a dcéra. Okolnosti a stav životného prostredia ma nútia byť aj aktivistkou. Starostlivosť o náš životný priestor a pozitívny vzťah k prírode som dostala do vienka. Vyrastala som v Banskej Štiavnici v rodine svetovo uznávaného a rešpektovaného ekológa, environmentalistu a lesníckeho experta Ing. Milana Kapustu, CSc. Otec od nás odišiel priskoro, tragicky zahynul v Yellowstonskom národnom parku v USA v roku 1995.

Vysokoškolské vzdelanie som získala na Technickej univerzite vo Zvolene. V rokoch 2018/2019 som absolvovala expertný vzdelávací seminár Politická akadémia, ktorého cieľom je riešiť kritický nedostatok vedomostí, zručností a kompetencií politikov vo verejnej službe. Komunálnou poslankyňou v Rovinke a predsedníčkou Komisie ochrany životného prostredia a verejného poriadku som 4 roky. Od roku 2021 pracujem vo verejnej službe ako odborná manažérka projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia.

Ako aktívna komunálna politička som sa vzdala časti svojho súkromia a voľného času. Sú za mnou stovky hodín príprav na zasadnutia zastupiteľstva, vedenie komisie, podklady pre odbery studňovej vody na odborné analýzy, vedenie našich verejných diskusií, obecných brigád, písania infožiadostí a pripomienok ku procesom EIA a účasť na odborných konferenciách a workshopoch za obec Rovinka. Za všetky spomeniem aspoň Clean Air Forum 2019, Zelenú cirkulárnu akadémiu 2021/2022 alebo Konferenciu Akčný plán ochrany vôd v CHVO Žitný ostrov v roku 2022.

Motiváciou pre všetko čo robím v prospech prírody, ktorú mnohí stále berú ako samozrejmosť, sú najmä naše deti a zhoršujúci sa stav životného prostredia. Podľa mojich skúseností sa u nás nedostatočne uplatňuje zásada predbežnej opatrnosti v kontexte stavu životného prostredia, ktorá by sa mala používať ako prostriedok riadenia rizík vrátane rizík pre verejné zdravie. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera v európskom regióne každý rok takmer jeden a pol milióna ľudí na ochorenia, ktoré súvisia s kvalitou životného prostredia. Toto číslo zodpovedá 16 % všetkých úmrtí spôsobených environmentálnymi rizikami, ktorým sa možno vyhnúť alebo ich odstrániť.

V septembri 2022 som sa vďaka Nadácii Pontis a medzinárodnej organizácie Ashoka ocitla na Mape sociálnych inovátorov – na mape odvážnych, zvedavých a aktívnych ľudí, ktorí menia Slovensko k lepšiemu. Je to pre mňa veľká česť a súčasne záväzok pokračovať v začatej práci.